Monday, March 20, 2006

Szukanie Pracy

Szukając pracy w Anglii na dobry początek wypadało by zarejestrować się w agencjach pracy tymczasowej, ponieważ mogą one pomóc szybko znaleźć pracę nie tylko tymczasową ale również stałą. W Anglii - podobnie jak w Irlandii - możliwości Internetu są wykorzystywane prawie przez wszystkich - zdecydowana większość agencji oferuje rejestrację życiorysu poszukiwacza pracy na swojej stronie internetowej oraz udostępnia swoją bazę ogłoszeń. Wystarczy poświęcić trochę czasu żeby poszukać coś odpowiedniego dla siebie. Dużym atutem jest jednak przebywanie na miejscu - i możliwość szybkiego stawienia się na rozmowę kwalifikacyjną. Jak wiadomo - bilet lotniczy rezerwowany tuż przed wylotem kosztuje niemało i może okazać się nietrafioną inwestycją wydatek rzędu 800PLN tylko po to, aby przelecieć się i zawieść tak naprawdę tylko te przysłowiowe 2 kartony papierosów. A więc - rodacy do pracy - szukajcie a znajdziecie. Linki są opisane bardzo skrótowo - naprawdę warto odwiedzić strony wszystkich agencji, żeby dokładnie przyjrzeć się ich ofertom. Niniejszy serwis obecnie prezentuje 17 agencji pracy w Wielkiej Brytanii.
Na początek jednak należy wymienić państwową instytucję, jaką jest "Jobcentre". Centrum pracy może też występować pod nazwą "Jobcentre Plus". Państwowa - nie znaczy gorsza. W przypadku Wielkiej Brytanii wcale nie przypomina ona polskiego Urzędu Pracy, lecz raczej profesjonalnie zarządzaną prywatną firmę. Wszystkie informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.jobcentreplus.gov.uk
Adresy wybranych agencji pracy tymczasowej w Anglii:

1. www.hays.com - Hays rekrutuje pracowników na szeroki zakres stanowisk, w takich dziedzinach jak: Accountancy & Finance, Architecture, Banking, Construction, Contact Centres, Education, Engineering, Executive, Facilities Management, Graduate, Human Resources, Information Technology, Insurance & Financial Services, Legal & CoSec , Logistics, Marketing, Office Support, Property & Surveying, Public Services, Purchasing, Retail, Secretarial, Taxation.
2. www.reed.co.uk - Reed oferuje na swojej stronie prawie 250 tys. miejsc pracy. Strona jest dość popularna. Średnio co prawie 3 sekundy ktoś zostawia w bazie firmy swoją aplikację.
3. www.manpower.co.uk - Manpower jest wiodącą firmą zajmującą się rekrutowaniem pracowników. Zatrudnia ponad 100 tysięcy ludzi każdego roku poprzez sieć ponad trzystu biur na terenie Zjednoczonego Królestwa. Z tego względu biura - jak i miejsca pracy - są łatwe do znalezienia.
4. www.spring.com - Spring - firma rekrutuje w następujących dziedzinach: IT, Telecoms, Office, Data Entry, Customer Srvice, Industrial, Call Centre, Non-IT Professional/Managerial.
5. Adecco jest obok Manpower największą agencją pośredniczącą w znajdowaniu pracy na świecie. W Polsce niestety firma nie rozwinęła się i nie wykorzystuje potencjału rynku, z nieznanych mi do tej pory przyczyn. Firma posiada w 70 krajach około 6 tysięcy biur i zatrudnia niebagatelną ilość - 700 tysięcy pracowników tymczasowych codziennie.
6. www.storm-recruitment.co.uk - Storm Recruitment ma w swojej ofercie pracę w następujących ogólnych dziedzinach: Commercial Office, Technical, Computing/IT, Industrial, Accountancy.
7. www.a-y-s.co.uk - nie jest to stricte agencja pracy zajmująca się znajdowaniem pracy w Anglii, lecz znajduje się na niej wiele linków do różnych firm zajmujących się pośrednictwem pracy i mających w swojej bazie dziesiątki tysięcy ofert pracy.
8. www.a1-cliveden.co.uk - firma daje możliwość rejestracji swojego życiorysu online. Tylko zarzucić sieci - i czekać... .
9. www.mvmr.co.uk - MVM Recruitment- udostępnia na stronie możliwość przeszukiwania swojej bazy ofert pracy.
10. www.roberthalf.co.uk - Firma z tradycjami, założona w 1948 roku. Jest pierwszą firmą, która wprowadziła specjalizację w rekrutacji pracowników biurowych, księgowych, finansistów i profesjonalistów z dziedziny IT. Ma 330 biur na całym świecie.
11. www.psysp.co.uk - Professional Systems Personnel zajmuje się rekrutacją pracowników branży IT. Można rejestrować swój CV online oraz przeglądać oferty pracy.
12. www.randstad.co.uk - jak każda poważna firma - zapewnia możliwość przeszukiwania ofert przez stronę internetową oraz aplikowania online. Firma jest całkiem spora - ma oddziały w 16 krajach. Na stronie umieszcza nawet wskazówki i podpowiedzi jak najlepiej aplikować. Siedziba znajduje się w Newbury.
13. The Rullion Group - jak sami o sobie twierdzą - są jedną z największych agencji pracy w Wielkiej Brytanii.
14. Northern Recruitment Group - Firma założona w 1976 roku. Jest notowana na Londyńskiej Giełdzie. Siedziba znajduje się w Newcastle Upon Tyne, Grupa ma także bura w Tees Valley, Edynburgu, Glasgow, Londynie, Sunderland, Middlesbrough i Yorku.
15. Prime Time Recruitment jest agencją specjalizującą się w pracach związanych z marketingiem i sprzedażą, w pracach technicznych i inżynieryjnych, pracach biurowych, przemysłowych, medycznych i paru innych... Rejestracja i aplikowanie online oczywiście dostępne.
16. Blue Arrow Ltd, założnona ponad 40 lat temu, pomaga znaleźć pracę kierowcom, pracownikowm biurowym, przemysłowym, jak i również w kateringu.
17. Kelly services - firma założona w Stanach Zjednoczonych, ma ponad 100 biur w Wielkiej Brytanii; zatrudnia co tydzień 21 tysięcy pracowników tymczasowych oraz rekrutuje do stałej pracy ponad 10 tysięcy corocznie.

3 Comments:

At 2:34 PM, Blogger Bonzi said...

Hej!!!Naprawde fajnz artykul o pracy na wyspach i wogule chwala ci za to, mnie najbardziej do gustu przypadla stronka JobCentre.Ale boli mnie jedna zecz, aczkolwiek ze jest wszystko fajnie i wogule podane jak na tacy,ale niema np adresow mailowych ktore znacznie ulatwily bz kontakt z przyszlym pracodawca.Pradwa sa numery telefonu, ale wole nie myslec ile wyniosla by mnie rozmowa z Polski do Wielkiej Brytanii...No i tez bariera jezykowa, dzwoniac do kogos z GB i rozmawiajac mozna sie pogubic,a piszac maila na zupelnie spokojnie to juz cos innego:) Dzieki jeszcze raz za ten artykul, pozdrawiam Radek.

 
At 12:48 AM, Blogger OlaK said...

Przykre jest tylko to, że te firmy niestety czasami źle się obchodzą z polakami i łamia prawo pracy. Np. okres wypowiedzenia traktują bardzo luźno i np. z dnia na dzień potrafią zerwać współpracę...

 
At 1:36 AM, Blogger Oksana Pietruszyńska said...

Ale ja tęsknię za Londynem! Mieszkałam tam pięć lat, i teraz zdecydowanie ciężko jest mi się odnaleźć w polskiej rzeczywistości :) Oczywiście tam też początki nie były lekkie! zaczynałam pracować na magazynie gdzie były tak nowoczesne technologie i systemy magazynowe , że nie potrafiłam się w tym odnaleźć!

 

Post a Comment

<< Home